Historie klubu TJ Sokol Štěnovice

V roce 1922 byl ve Štěnovicích učiněn první pokus o založení fotbalového klubu. Byl založen kroužek fotbalu a nesl jméno S.K. Štěnovice. Tehdejší podmínky však nedávaly mnoho šancí na přežití a po odchodu většiny nadšenců na vojnu a následné nezaměstnanosti klub zanikl.

V roce 1931 byl učiněn pokus o obnovení činnosti fotbalového klubu, ale kvůli dluhu 270korun v předchozím období jeho činnost Západočeská fotbalová župa nepovolila. Fotbaloví nadšenci se nevzdávají a zakládají v témže roce zcela nový klub SK Slavoj Štěnovice (už tehdy se hrálo na pronajatém pozemku v prostoru dnešního hřiště).

Prvním předsedou byl zvolen Antonín Albl. Prakticky ihned po založení jsou v oddíle založena vedle mužů i družstva žáků a dorostu. V roce 1941 bylo hřiště upraveno a byly postaveny i kabiny, které sloužily až do roku 1972. Fotbal byl ve Štěnovicích na nevídaném vzestupu. Štěnovice v těchto letech hrají většinou II. Třidu.

V roce 1942 hrají I.B třídu a po vítězství v Klatovech 2:1 a doma před 1200 diváky 3:2 s Slovanem Plzeň postoupili do 1.třídy mezi elitu západočeské župy. Vzestup trval až do roku 1949, kdy byl v rámci sjednocene tělovýchovné jednoty SK Slavoj zrušen a stává se součástí TJ Sokol Štěnovice (cvičenci, turisti, mototuristi, fotbal, několik let i volejbal a ping-pong, dnes už jen fotbal a národní házená). Přichází doba reorganizací, které sportu spíše ublížily.

Na začátku třetího desetiletí historie klubu přišla velká krize, která vyvrcholila v r. 1953, kdy se uvažovalo i o rozpuštění oddílu. V roce 1954 přišla další těžká zkouška, když velká voda zničila hřiště. Přechodný azyl našli fotbalisté v Černicích. Situace se otáčí k lepšímu, když v roce 1956 bojuje Slavoj o postup do II.třídy ve Zruči, kterou naši fotbalisty porazily 7:2 v sestavě Plochý, Hajšman, Štěrba, Kovář, Čížek, Šerý, Trojan, Prokop, Rádl, Čechura a Korbel.

V r.1958 pak naše mužstvo po vítězné kvalifikaci s Kdyní postoupilo do I.B třídy. V témže roce postoupil i dorost do I.třídy. Začínají hrát další hráči jako Jílek, Knížek, Kocourek, Kučera, Prokop, Polák, bratří Slavíkové, Šedý, Stehlík.

V prvních letech VI. desetiletí historie fotbalu hraje I.mužstvo i dorost v I.třídách, ale oba v roce 1964 sestupují. Po třech letech se I.mužstvo vrací do I.B třídy a hraje ji nepřetržitě 7 let. Na konci desetiletí postupuje dorost do I.třidy. A kdo tenkrát kádr tvořili Knížek V., Kympergr, Pecháček, bratři Marešové, Mařík, Rádl V., bratři Šestákové a další. Toto mužstvo mělo rozhodně na vyšší třídu, ale chybělo mu trošku štěstí.

V sedmém desetiletí historie klubu bylo za hlavním hřištěm vybudováno tréninkové hřiště a vybudována restaurace. Všechna mužstva hraji okresní přebor. Sedmdesátá léta jsou pro oddíl celkem úspěšná. Muži bojují převážně v I.B třídě a rovněž dorost a žáci hrají střídavě okres a krajskou soutěž.

Na začátku osmdesátých let muži po slabém vstupu do soutěže mohutně finišují za záchranou, ale bohužel v domácím zápase s Přimdou prohrávají a sestupují. Poté hrají převážně okresní přebor. V sezoně 1986 - 1987 se od I.B třídy opět probojují, ale bohužel jen na rok.

V sezóně 1992 - 1993 hrají žáci krajskou soutěž, ale jen jeden rok,mezi elitu kraje se vrací v sezóně 1996 - 1997 v téže sezoně postupuje i dorost do krajské soutěže a mužům se podařilo postoupit do I.B třídy, bohužel muži soutěž po sezoně opouštějí diky nechvalně známému extempore v Meclově, kde hráč Sokola inzultoval rozhočího a Štěnovicím bylo utkání kontumováno (Štěnovice vedli 0:1 a do konce utkání zbývalo 5 minut). V dalších letech mužstvo mužu bojuje se střídavými úspěchy v okresním přeboru. Žácí hrají krajskou soutěž až do roku 1998, poté několik let okresní soutěži, párkrát ještě do krajských soutěží nakouknou, ale vždy už jen na chvíli.

Dorost hraje az do roku 2002 krajskou soutěž, od té doby už jen okresní přebor. V roce 2008 byl dorost,pro nedostatek a nezájem hráčů zrušen.

V devadesátých letech bylo založeno i družstvo minižáků, které hraje soutěž až dodnes. V sezoně 2002 - 2003 byli založeni i MUŽI B (přechod celé jedenáctky dorostenců), které dokonce v sezoně 2005 - 2006 bojovalo pod vedením V.Cacha o přední příčky III.třídy. Na konci sezony 2008 - 2009 bylo pro nedostatak hráčů rozpuštěno. Od roku 2009 je mužský fotbal na vzestupu a konečně se mu daří postoupit a přes ošidou baráž v r. 2011 postupují do vysněné 1.B třídy, kde se drží do dnešních dnů.

V roce 2013 se naši muži dostali do baráže o postup do 1.A třídy, kdy obsadili 2. místo se 48 body.
V roce 2015 se naši muži dostali na 3. místo v souteži I.B třídy se 47 body.

V roce 2019 byly komletně zrekostruovány kabiny a v okolí hřiště bylo uděláno spousta práce.
V dnešní době se oddíl snaží zaměřit na práci s mládeží, v mužstvech přípravek, kde máme spoustu nadějných fotbalistů a čas ukáže jestli jim jejich zápal vydrží i ve starším věku.

Mužstvo mladších žáků bojuje v okresní soutěži a v této sezoně se nám povedlo ve spolupráci s Dobřany udělat sdružené mužstvo starších žáků a dorostu.

Dělá nám samozřejmě i radost, že několik našich odchovanců se propracovalo velmi vysoko a reprezentují štěnovický fotbal po celé České republice. Např. Jan Lecjaks (Viktoria Plzen, Anderlech, Young Boys, Din. Záhřeb, Omonia), bývalý reprezentant do 21. let, nebo Denis Plecity (Slavia Kroměříž), Jozef Koželuh (Chrudim), Jánsky, bratři Fabiánové, Medek, Pipaš. Ti všichni ukazují, že o kvalitní fotbalisty ne Štěnovicích nikdy nebyla nouze.

Proto doufáme, že fotbal ve Štěnovicích bude i nadále velmi populárním a nezmizí nikdy z fotbalové mapy.

Protože slovo klasika praví “Kde není fotbal, tam chcípnul pes”.

Napsal: V. Stuchl